Zdjęcie budynku WORDPoczątki ośrodka egzaminowania w Lesznie sięgają roku 1992, kiedy to dnia 1 stycznia decyzją Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Lesznie o powołaniu gospodarstwa pomocniczego powstaje „Centrum Egzaminacyjne Prawa Jazdy w Lesznie” (decyzja nr 1/91/92 z 11 grudnia 1991 roku). Podstawą prawną była decyzja Kierownika Wydziału Spraw Wewnętrznych Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie (Znak: SO.55271/291 z dnia 25.11.1991).

W roku 1994 następuje zmiana nazwy na Wojewódzki Ośrodek Egzaminowania Kierowców w Lesznie.

15 czerwca 1998 roku zgodnie z zarządzeniem Wojewody Leszczyńskiego nr 40/98 z dnia 15 czerwca 1998 r. został utworzony Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie. Od 1 lipca 1998 roku na stanowisko dyrektora WORD w Lesznie został powołany mgr Józef Lorych.

Pierwsze pojazdy egzaminacyjne (samochód ciężarowy Star, 7 samochodów osobowych, ciągnik i 2 motocykle) zostały przekazane przez dyrektora Zespołu Szkół Technicznych na własność ośrodka. Obecnie WORD dysponuje dwoma samochodami ciężarowymi MAN, jednym samochodem osobowym Renault Trafic, jednym ciągnikiem z przyczepą, pięcioma motocyklami i trzynastoma samochodami osobowymi marki Kia Rio.

Do momentu wykupu i przejęcia prawa własności (tj. dnia 24.08.2005 r.) siedziba WORD w Lesznie była dzierżawiona od ZST w Lesznie. Sukcesywnie, z biegiem lat, Zespół Szkół Technicznych przekazywał na rzecz WORD kolejne sale lekcyjne. Obecnie budynek WORD w Lesznie nie jest już wykorzystywany przez ZST do prowadzenia zajęć lekcyjnych.

Jedną z istotnych dziedzin działalności WORD było i jest bezpieczeństwo ruchu drogowego. Na przestrzeni lat, WORD w Lesznie organizował lub współorganizował turnieje BRD dla dzieci i młodzieży, turnieje motoryzacyjne, rajdy samochodowe i rowerowe, a także różnego rodzaju konkursy powiązane tematycznie z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
Ośrodek nasz dokonywał licznych zakupów materiałów dydaktycznych i kamizelek odblaskowych dla szkół. Ponadto dokonano zakupu ambulansu ratownictwa drogowego dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie, sprzętu do ratownictwa drogowego dla Straży Pożarnej, natomiast na rzecz miejscowej Policji zakupiono radary ręczne oraz elementy konstrukcyjne radarów stacjonarnych, a także wideoradar mobilny do użytku w pojeździe patrolowym służby ruchu KM Policji w Lesznie.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookie (tzw. ciasteczka). Korzystając z niej bez zmiany ustawień swojej przeglądarki internetowej, zgadzasz się na ich używanie. Szczegółowe informacje zawarte są w polityce prywatności.