BRD

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie prowadzi działalność mającą na celu promocję i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popularyzację przepisów ruchu drogowego i podnoszenie kultury jazdy kierowców. Współpracuje też z ośrodkami szkolenia kandydatów na kierowców i kierowców w celu podniesienia jakości i poziomu szkolenia, organizuje lub współorganizuje turnieje BRD dla dzieci i młodzieży, turnieje motoryzacyjne, rajdy samochodowe i rowerowe, a także różnego rodzaju konkursy powiązane tematycznie z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
W ramach propagowania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego WORD m.in. pomaga w realizacji programu wychowania komunikacyjnego w szkołach podstawowych, w przeprowadzaniu sprawdzianów praktycznych na kartę motorowerową wśród uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wspólnie z Policją realizuje kampanie na rzecz bezpiecznej jazdy. Ośrodek nasz dokonuje licznych zakupów materiałów dydaktycznych i kamizelek odblaskowych dla szkół. Ponadto dokonuje zakupów sprzętu do ratownictwa drogowego dla Straży Pożarnej oraz wyposażenia dla Policji.

 

Ruszyła jesienna edycja Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa.

Po wakacyjnej przerwie 12 września wznowiła działalność Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa. Tym razem w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie gościły dzieci ze Szkół Podstawowych nr 12 i 10 w Lesznie. Duże zainteresowanie Projektem wśród leszczyńskich placówek oświatowych, spowodowało konieczność uruchomienia w nowym roku szkolnym dodatkowych terminów zajęć.  W zajęciach realizowanych w ramach Akademii w miesiącu wrześniu i październiku weźmie udział około 500 uczniów leszczyńskich szkół podstawowych, głównie z klas III i IV.

Celem programu jest upowszechnianie wśród uczniów podstawowej wiedzy o bezpiecznych zachowaniach w domu, w szkole oraz w czasie zabawy.

W trakcie zajęć funkcjonariusze policji, straży pożarnej oraz pracownicy WORD informują dzieci w jaki sposób wezwać służby ratunkowe, jak korzystać z numerów ratunkowych, jak zachować się podczas wypadku drogowego czy też co zrobić w sytuacji bezpośredniego kontaktu z agresywnym zwierzęciem. W trakcie zajęć praktycznych dzieci zdobywają wiedzę dotyczącą właściwych zachować w trakcie pożaru.

 

 


30 maja br. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie odbyła się inauguracja Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa. Udział w niej wzięli m.in. Pani Agnieszka Brzezińska Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie,  Komendant Miejski Policji w Lesznie insp. Krzysztof Nowak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie st. bryg. Maciej Zdęga, Naczelnik Wydziału  Edukacji Pan Lucjan Rosiak, Dyrektorzy szkół podstawowych z Leszna oraz lokalne media.

Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa to wspólna inicjatywa Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie, leszczyńskiej Policji i Straży Pożarnej. Działa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Leszna. Przedsięwzięcie dedykowane jest dla uczniów klas III szkół podstawowych z Leszna. Celem programu jest rozpowszechnienie wśród dzieci wiedzy na temat właściwych i skutecznych zachowań w sytuacjach kryzysowych np. napotkania wypadku drogowego, bycia świadkiem omdlenia osoby, czy zauważenia pożaru. Dzieci narażone są na takie sytuacje zarówno w domu, szkole jak i na ulicy.  Zasady funkcjonowania, cele i założenia Akademii przedstawiła Dyrektor WORD w Lesznie Pani Agmieszka Brzezińska.

Bezpośrednio po oficjalnej inauguracji, odbyły się pierwsze zajęcia z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lesznie. Jak we właściwy sposób wezwać służby ratunkowe, jak zachować się w sytuacji bezpośredniego kontaktu z nieznajomym lub agresywnym zwierzęciem, w jaki sposób ugasić palącą się patelnię z olejem, a jak trawę na działce? Na te i inne pytania dzieci znalazły odpowiedzi podczas zajęć w ramach nowego programu profilaktyczno – edukacyjnego.  Profilaktyk społeczny leszczyńskiej Policji,  sierż. Kinga Sobiak przypomniała uczniom, jak we właściwy sposób poruszać się po drodze, jak zachować się w kontakcie z osobą nieznaną oraz agresywnym zwierzęciem, jak we właściwy sposób przekazać informację o zdarzeniu, które chcemy zgłosić służbom ratowniczym. W drugiej części spotkania  funkcjonariusz Straży Pożarnej zapoznał dzieci czym zajmują się strażacy, z jakiego typu wezwaniami mają do czynienia i jakie informacje się są niezbędne, aby we właściwy sposób zadysponować ilość strażaków oraz właściwy sprzęt. W dalszej kolejności odbyły się warsztaty podczas, których najmłodsi mieli możliwość osobistego gaszenie pożaru oraz dowiedzieli się w jaki sposób można ugasić np. trawę, która zapaliła się od wywróconego grilla, a w jaki płonącą patelnię z olejem na domowej kuchence.
Na zakończenie każde dziecko otrzymało elementy odblaskowe oraz certyfikat potwierdzający udział w zajęciach Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa.

 

 

W dniu 26.04.2019r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 w Lesznie odbyły się eliminacje miejskie i powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W turnieju udział wzięli uczniowie szkół podstawowych podzieleni na dwie kategorie wiekowe - ( Grupa I – uczniowie w wieku 10-12 lat, Grupa II – uczniowie powyżej 12 lat ).
Swój udział w konkursie zgłosiło około 50 uczestników.
Zwycięzcy eliminacji wezmą udział w wojewódzkim etapie turnieju, który odbędzie się 23.05.2019 na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie.

Wyniki rywalizacji w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

Szkoły podstawowe z Leszna - od 13 lat:
1. Szkoła Podstawowa nr 2
2. Szkoła Podstawowa nr 3
3. Szkoła Podstawowa nr 12
4. Szkoła Podstawowa nr 4

Szkoły podstawowe z powiatu leszczyńskiego - od 10 do 12 lat:
1. Szkoła Podstawowa w Jezierzycach Kościelnych
2. Szkoła Podstawowa w Osiecznej
3. Szkoła Podstawowa w Długiem Starem

Szkoły podstawowe z powiatu leszczyńskiego - od 13 lat:
1. Szkoła Podstawowa w Jezierzycach Kościelnych
2. Szkoła Podstawowa w Pawłowicach
3. Szkoła Podstawowa w Osiecznej
4. Szkoła Podstawowa w Długiem Starem.

 

 

W dniu 15 kwietnia 2019 w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie odbyły się eliminacje miejsko-powiatowe XXIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Organizatorem i fundatorem nagród był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie.
Uczestnicy Turnieju  w części teoretycznej rozwiązywali pisemny testy:

  • test wiedzy obejmujący zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu drogowym, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym,
  • test skrzyżowania polegających na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie oraz
  • test z historii polskiej motoryzacji. 

Konkurs przygotowali, przeprowadzili i ocenili przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Lesznie z Wydziału Ruchu Drogowego, przedstawiciele Automobilklubu leszczyńskiego oraz pracownicy WORD w Lesznie. W tym roku I miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie, II miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lesznie, a III miejsce powędrowało do Zespołu Szkół Technicznych - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie.
Zwycięzca eliminacji  miejsko-powiatowych, tj. Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie, weźmie udział w dniu 9 maja br. w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się na terenie WORD w Pile.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookie (tzw. ciasteczka). Korzystając z niej bez zmiany ustawień swojej przeglądarki internetowej, zgadzasz się na ich używanie. Szczegółowe informacje zawarte są w polityce prywatności.