BRD

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie prowadzi działalność mającą na celu promocję i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popularyzację przepisów ruchu drogowego i podnoszenie kultury jazdy kierowców. Współpracuje też z ośrodkami szkolenia kandydatów na kierowców i kierowców w celu podniesienia jakości i poziomu szkolenia, organizuje lub współorganizuje turnieje BRD dla dzieci i młodzieży, turnieje motoryzacyjne, rajdy samochodowe i rowerowe, a także różnego rodzaju konkursy powiązane tematycznie z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
W ramach propagowania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego WORD m.in. pomaga w realizacji programu wychowania komunikacyjnego w szkołach podstawowych, w przeprowadzaniu sprawdzianów praktycznych na kartę motorowerową wśród uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wspólnie z Policją realizuje kampanie na rzecz bezpiecznej jazdy. Ośrodek nasz dokonuje licznych zakupów materiałów dydaktycznych i kamizelek odblaskowych dla szkół. Ponadto dokonuje zakupów sprzętu do ratownictwa drogowego dla Straży Pożarnej oraz wyposażenia dla Policji.

 


30 maja br. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie odbyła się inauguracja Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa. Udział w niej wzięli m.in. Pani Agnieszka Brzezińska Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie,  Komendant Miejski Policji w Lesznie insp. Krzysztof Nowak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie st. bryg. Maciej Zdęga, Naczelnik Wydziału  Edukacji Pan Lucjan Rosiak, Dyrektorzy szkół podstawowych z Leszna oraz lokalne media.

Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa to wspólna inicjatywa Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie, leszczyńskiej Policji i Straży Pożarnej. Działa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Leszna. Przedsięwzięcie dedykowane jest dla uczniów klas III szkół podstawowych z Leszna. Celem programu jest rozpowszechnienie wśród dzieci wiedzy na temat właściwych i skutecznych zachowań w sytuacjach kryzysowych np. napotkania wypadku drogowego, bycia świadkiem omdlenia osoby, czy zauważenia pożaru. Dzieci narażone są na takie sytuacje zarówno w domu, szkole jak i na ulicy.  Zasady funkcjonowania, cele i założenia Akademii przedstawiła Dyrektor WORD w Lesznie Pani Agmieszka Brzezińska.

Bezpośrednio po oficjalnej inauguracji, odbyły się pierwsze zajęcia z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lesznie. Jak we właściwy sposób wezwać służby ratunkowe, jak zachować się w sytuacji bezpośredniego kontaktu z nieznajomym lub agresywnym zwierzęciem, w jaki sposób ugasić palącą się patelnię z olejem, a jak trawę na działce? Na te i inne pytania dzieci znalazły odpowiedzi podczas zajęć w ramach nowego programu profilaktyczno – edukacyjnego.  Profilaktyk społeczny leszczyńskiej Policji,  sierż. Kinga Sobiak przypomniała uczniom, jak we właściwy sposób poruszać się po drodze, jak zachować się w kontakcie z osobą nieznaną oraz agresywnym zwierzęciem, jak we właściwy sposób przekazać informację o zdarzeniu, które chcemy zgłosić służbom ratowniczym. W drugiej części spotkania  funkcjonariusz Straży Pożarnej zapoznał dzieci czym zajmują się strażacy, z jakiego typu wezwaniami mają do czynienia i jakie informacje się są niezbędne, aby we właściwy sposób zadysponować ilość strażaków oraz właściwy sprzęt. W dalszej kolejności odbyły się warsztaty podczas, których najmłodsi mieli możliwość osobistego gaszenie pożaru oraz dowiedzieli się w jaki sposób można ugasić np. trawę, która zapaliła się od wywróconego grilla, a w jaki płonącą patelnię z olejem na domowej kuchence.
Na zakończenie każde dziecko otrzymało elementy odblaskowe oraz certyfikat potwierdzający udział w zajęciach Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa.

 

 

W dniu 26.04.2019r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 w Lesznie odbyły się eliminacje miejskie i powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W turnieju udział wzięli uczniowie szkół podstawowych podzieleni na dwie kategorie wiekowe - ( Grupa I – uczniowie w wieku 10-12 lat, Grupa II – uczniowie powyżej 12 lat ).
Swój udział w konkursie zgłosiło około 50 uczestników.
Zwycięzcy eliminacji wezmą udział w wojewódzkim etapie turnieju, który odbędzie się 23.05.2019 na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie.

Wyniki rywalizacji w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

Szkoły podstawowe z Leszna - od 13 lat:
1. Szkoła Podstawowa nr 2
2. Szkoła Podstawowa nr 3
3. Szkoła Podstawowa nr 12
4. Szkoła Podstawowa nr 4

Szkoły podstawowe z powiatu leszczyńskiego - od 10 do 12 lat:
1. Szkoła Podstawowa w Jezierzycach Kościelnych
2. Szkoła Podstawowa w Osiecznej
3. Szkoła Podstawowa w Długiem Starem

Szkoły podstawowe z powiatu leszczyńskiego - od 13 lat:
1. Szkoła Podstawowa w Jezierzycach Kościelnych
2. Szkoła Podstawowa w Pawłowicach
3. Szkoła Podstawowa w Osiecznej
4. Szkoła Podstawowa w Długiem Starem.

 

 

W dniu 15 kwietnia 2019 w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie odbyły się eliminacje miejsko-powiatowe XXIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Organizatorem i fundatorem nagród był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie.
Uczestnicy Turnieju  w części teoretycznej rozwiązywali pisemny testy:

  • test wiedzy obejmujący zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu drogowym, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym,
  • test skrzyżowania polegających na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie oraz
  • test z historii polskiej motoryzacji. 

Konkurs przygotowali, przeprowadzili i ocenili przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Lesznie z Wydziału Ruchu Drogowego, przedstawiciele Automobilklubu leszczyńskiego oraz pracownicy WORD w Lesznie. W tym roku I miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie, II miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lesznie, a III miejsce powędrowało do Zespołu Szkół Technicznych - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie.
Zwycięzca eliminacji  miejsko-powiatowych, tj. Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie, weźmie udział w dniu 9 maja br. w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się na terenie WORD w Pile.

Jedną z imprez towarzyszących Targom Moto Show 2019 w Poznaniu był finał wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, zorganizowany w dniu 29 marca 2019.
Turniej popularyzuje zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kształtuje partnerskie zachowania wobec innych uczestników ruchu, popularyzuje podstawowe zasady i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz propaguje rower, jako środek transportu, rekreacji i sportu. Organizowany jest on przez Polski Związek Motorowy, Komendę Główną Policji, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Turniej ma charakter wieloetapowy. Uczestnicy turnieju rywalizowali w części teoretycznej podczas której rozwiązywali testy z wiedzy o ruchu drogowym oraz w części praktycznej, polegającej na sprawnościowej jeździe na rowerze.
Drużyna z Leszna zajęła IV miejsce, wyprzedzając wiele ekip z wielkopolski. Atrakcją turnieju było również rozdanie nagród, które odbyło się na głównej scenie targów, gdzie chwilę wcześniej można było zobaczyć wiele sławnych osób ze świata sportów motorowych a także znane postacie z telewizyjnych programów motoryzacyjnych. Oprócz nagród uczestnicy turnieju zdobyli również autografy i zdjęcia ze znanymi postaciami świata motoryzacji.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookie (tzw. ciasteczka). Korzystając z niej bez zmiany ustawień swojej przeglądarki internetowej, zgadzasz się na ich używanie. Szczegółowe informacje zawarte są w polityce prywatności.